A+ A A-

Nasze ciało i sygnały otrzegawcze, które nam wysyła

 • Napisane przez  Marcin S.

osoba puszysta ciałoCiało człowieka jest genialnym organizmem, który dostarcza nam bardzo dużo informacji zarówno tych pozytywnych jak również ostrzegawczych, które mogą wskazywać na pewne choroby. Jeżeli zależy nam na długim życiu nie bagatelizujmy żadnego z objawów, który wysyła nam nasz organizm.

 GŁOWA

Bóle głowy występują z różnych stron, a ich podłożem może być mnóstwo przyczyn. Jeżeli np. mamy dosyć częste zawroty głowy, mogą to być kłopoty z ciśnieniem (zbyt małe lub zbyt duże). Bóle głowy w okolicach czoła wywołane są najczęściej przez zapalenie zatok. A jeżeli ból obejmuje potylicę i kark, a jednocześnie długo pracujemy przy biurku może to wskazywać na zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Masz źle dobrane okulary? Bolą cię zęby? To również może powodować dyskomfort w postaci bólu głowy.

 

OCZY

 • zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie - powodów powstawania tego typu objawów może być bardzo wiele np. popękane naczynka krwionośne mogą świadczyć o nadciśnieniu, ale swędzenie i pieczenie może być zarówno efektem alergii, ale również tzw. zespołu suchego oka. Należy więc udać się do okulisty, a on ewentualnie skieruje do innego specjalisty.
 • tzw. worki pod oczami mogą wskazywać na kłopoty z sercem lub nerkami
 • małe żółtawe guzki pod oczami, to tzw. kępki żółte, które mówią nam, że poziom cholesterolu w naszym organizmie jest zbyt wysoki
 • blady odcień dolnych powiek, to objaw anemii i niedoboru witamin
 • Żółty odcień białek, to symptomy kłopotów z wątrobom lub woreczkiem żółciowym
 • zaburzenia widzenia - wszelkie kłopoty związane z niedowidzeniem, gorsze widzenie po zmroku, rozbłyski przed oczami powinniśmy natychmiast zgłosić okuliście ponieważ mogą to być objawy zaćmy, jaskry, czy odklejania się siatkówki, które nieleczone doprowadzą do ślepoty

 

SKÓRA

 • Niedokrwistość np. z braku żelaza, prowadzi do bledszego niż zazwyczaj odcienia skóry
 • Natomiast jeżeli nasza skóra jest szorstka i często łuszczy się, może to świadczyć o niedoczynności tarczycy.
 • Żółty odcień skóry często wskazuje na schorzenia wątroby lub pęcherzyka żółciowego
 • swędzenie całego ciała lub poszczególnych części jest najczęściej reakcją alergiczną na pokarmy, pyłki lub ukąszenia owadów

 

PAZNOKCIE

Nasze paznokcie sygnalizują najczęściej zaburzenia związane z przemianą materii. Kruche i podatne na łamanie się - prawdopodobna przyczyna, to kłopoty z tarczycą lub niedobór białka.

 

WĘZŁY CHŁONNE

Powiększają się, kiedy nasz organizm walczy z zapaleniem:

 • na szyi (infekcje uszu i gardła)
 • w pachwinie lub pod pachami (kiedy infekcja jest dużo rozleglejsza)

Badajmy je najczęściej jak jak tylko się da, gdyż długo utrzymujące się powiększenie może być objawem niebezpiecznych chorób.

 

MIĘŚNIE

Najczęstszą przyczyną kłopotów z mięśniami jak drżenie lub częste bolesne kurcze jest niedobór w naszym organizmie magnezu lub potasu. Wystarczy zajrzeć do apteki, by zakupić tabletki musujące lub do łykania uzupełniające braki w naszym organizmie. Niejednokrotnie bolą nas mięśnie, ale głównym powodem bywa nadwyrężenie. Jak temu zaradzić? Należy wyposażyć się w dobrą maść rozgrzewającą z dodatkiem środka znieczulającego

 

STAWY

 Bóle w łokciach i barkach towarzyszą najczęściej przeziębieniom z gorączką. Problemy z kolanami wskazują na zmiany zwyrodnieniowe, a bóle drobnych stawów dłoni są typowe dla gośćca. Od jakiegoś czasu w naszym kraju od wiosny, aż do jesieni następuje wysyp kleszczy, które roznoszą chorobę zwaną boreliozą. Choroba ta jest o tyle zdradliwa, że po wbiciu się kleszcza nie występują objawy natychmiast, a dopiero po kilku miesiącach okazuje się, że bolą nas stawy. Zanim udamy się do lekarza reumatologa, powinniśmy wykonać testy na przeciwciała, które wykluczą lub potwierdzą ewentualną chorobę. Więcej informacji o kleszczach znaleźć można w artykule "Kleszcze ! Jak się przed nimi uchronić?"

 

BÓL PODBRZUSZA

 

 

 

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 27 maj 2013 11:23
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Wyświetlony będzie wyłącznie Twój komentarz i nazwa, natomiast adres e-mail pozostanie ukryty
KOMENTARZE Z PODANĄ STRONĄ INTERNETOWĄ NIE BĘDĄ WYŚWIETLANE !!!

Powrót na górę